Direct traffic segment koondab enda alla kõik juhud, kus külastaja lehele tulemisel ei kaasne viitava kanali kohta. Järgnevalt peamised juhud, mis tekitavad direct liiklust:
1. Kasutaja toksib ise aadressi brauserisse – Kasutaja teab, kes sa oled. Sellise direct külastaja tehingu sooritamise tõenäusus (conversion rate) on palju suurem kui veebilehe keskmine, sest tegemist on külastajaga, kes on lehega juba varasemast tuttav.
2. Kasutajal on leht lemmikutesse salvestatud – Selliseid kasutajaid saab mingil määral tuvastada, kui vaatame direct liiklust ja väga sagedasi korduskülastusi.
3. Kasutaja klikib linki välises programmis – Kui saata meil, mille kasutaja avab Outlooki või mõne muu arvutisse paigaldatud meiliprogrammiga, siis läheb analüütikasse kirja direct külastus. See on põhjus, miks kõik meilidesse minevad lingid on vaja eraldi sildistada. Sama juhtub kui kasutaja klikib linki äpis mobiili või tahvlit kasutades. Selle vältimiseks on mõistlik ka Facebooki ja muudesse sotsmeedia kanalitesse minevad lingid eraldi sildistada. Direct liiklusena kuvatakse ka dokumentides ja PDFides olevatel linkidel klikkimised. Lahendus? Sildista ka need lingid. Väliste programmide list ei lõpe siin. Mõned näited lisaks: Skype, Live Messenger, SMSi sees olev link jne. Loe lähemalt Google Analytics kampaanialinkide märgistamise õpetust ja siit leiad linkide märgistamise vahendi.
4. Mitmed reklaamikanalid kasutavad suunamisi, mis näivad analüütikale direct liiklusena. Seega kui teed reklaami Delfis ja Äripäevas ning mõlemad saadavad sulle direct liiklust, siis ei ole sul võimalik aru saada nende kanalite efektiivsusest. Kõik reklaamide ja bännerite lingid tuleb sildistada.
5. Paljudel juhtudel aitab direct liikluse mõistmiseks linkide sildistamisest. Tuleb aga meeles pidada, et valesti sildistatud lingid, millest Google Analytics aru ei saa lahterdatakse samuti direct liikluse alla.
Bränd, offline ja direct traffic
Kõige olulisem osa direct liiklusest on see, kus kasutaja sisestab ise aadressi või kasutab lemmikutesse salvestatud aadressi. Nende külastuste arv näitab veebilehe/brändi üldist tuntust.
Eesti megabrändid nagu näiteks tele2.ee, seb.ee, tv3.ee ja teised näevad proportsionaalselt oluliselt suuremat direct külastajate osakaalu kui antsuautolammutus.ee.
Olenemata sellest, kas konkreetne veeb on tuntud bränd või just eile loodud, viitab direct külastajate absoluutarv veebilehe tuntusele. Eesmärgiks peaks seadma direct külastajate arvu ühtlast kasvu läbi turundustegevuse ja brändituntuse suurendamise.
Mõned näited sündmustest, mis suurendavad direct külastajate arvu:
- Reklaam offline meedias (TV, raadio, ajakiri jne)
- Flaierite jagamine
- Paljas mees plakatiga Vabaduse platsis
- Üritused (messid, seminarid, kontserdid)
Näiteks kui olete ostnud tele- või raadioreklaami eesmärgiga tuua inimesi oma veebilehele, siis tuleks sellel perioodil kindlasti jälgida muutusi direct külastajate arvus. (Märkus: offline reklaam mõjutab ka Google otsingust tulevat liiklust, sest paljudele ei jää veebiaadress meelde ja nad kasutavad otsingut raadios või teles saadud info leidmiseks).
Eriti hea võte offline reklaami efektiivsuse mõistmiseks on uurida direct ja otsingu segmenti reklaamide jooksmise perioodil ja vaadata, kas suudad graafiku põhjal öelda, milla reklaamid eetris olid.
Korralikult toimiv analüütika annab aimu, millised kanalid töötavad ja millised mitte. Küsi lisa kommentaarides või saada meil pk@dgd.ee.
Vaata ka seda postitust: Kuidas mõõta tele- raadio- ja printreklaami tulemusi?
The post Google Analytics: Mis on Direct traffic? appeared first on Dreamgrow Digital.